Osoby po 65 r.ż. muszą szczególnie dbać o swoje zdrowie. Z wiekiem wydolność systemu odpornościowego, hormonalnego i nerwowego znacząco spada. Organizm jest dodatkowo osłabiony przez choroby przewlekłe i przyjmowane leki.
Wszechobecnie rozprzestrzeniające się wirusy nie wybierają swoich ofiar. O ile młodszy zdrowy organizm z większym prawdopodobieństwem będzie w stanie zwalczyć grypę samodzielnie, u seniora powyżej 65 r.ż. powikłania mogą występować do końca życia ze względu na choroby współistniejące i wiek. Badania wykazały, że aż 70-85% zgonów spowodowanych grypą, dotyczy osób powyżej 65 r.ż.
Z wiekiem powikłania pogrypowe nasilają się jeszcze bardziej. Średnia długość hospitalizacji z 6 dni dla osób w wieku 50-64 lat wydłuża się do 8 dni dla osób powyżej 75 r.ż. Śmiertelność natomiast, dla osób w wieku powyżej 85 r.ż. jest 16 razy wyższa niż dla grupy wiekowej 65-69 lat.
Należy pamiętać, że infekcje grypowe często przenoszą się w domach opieki społecznej oraz innych placówkach opiekuńczych ze względu na duże skupisko osób z grup ryzyka.
Zważywszy na fakt, że dla tej grupy wiekowej grypa może powodować poważne ryzyko wystąpienia powikłań, każdy senior powinien się zaszczepić. W Polsce regularnie robi to już prawie 23% osób w wieku powyżej 65 lat.
Szczepienie przeciw grypie pacjentów 65+ obniża o:
Opracowano na podstawie: