Ciąża to dla kobiety wyjątkowy okres pod wieloma względami. Niewątpliwie należą do nich również ogromne zmiany zachodzące w jej organizmie. Podczas ciąży:
Przez 9 miesięcy ciąży kobieta jest 4-5-krotnie bardziej narażona na ciężki przebieg grypy - u części kobiet może wystąpić powikłanie w postaci zapalenia płuc. Tej grupie grozi także większe prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego.
Aż 32% - 55% kobiet w ciąży chorujących na grypę musi być hospitalizowana, a co dziesiąta z nich wymaga leczenia w oddziałach intensywnej opieki medycznej. W czasie pandemii grypy w 2009 roku oszacowano, że 5% zgonów miało miejsce właśnie u ciężarnych.
Grypa zagraża nie tylko przyszłej mamie, ale też jej dziecku. Może powodować przedwczesny poród, poronienie, a także ciężkie powikłania zdrowotne u noworodka.
Szczepienie przeciw grypie kobiet w ciąży zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych, a także polski Program Szczepień Ochronnych. Jest ono dla ciężarnej bezpieczne i skuteczne. 88% szczepionych kobiet uzyskuje poziom przeciwciał uznawany za ochronny.
Badacze udowodnili, że szczepienie nie powoduje u dziecka wad wrodzonych, poronienia ani porodu przedwczesnego.
Dodatkową korzyścią szczepienia ciężarnej jest fakt, że działanie profilaktyczne utrzymuje się także w organizmie nowonarodzonego dziecka. Matczyne przeciwciała już w trakcie ciąży są przenoszone do organizmu płodu. Potwierdzono, że w pierwszych sześciu miesiącach życia niemowlęta zaszczepionych matek chorują na grypę o 63% rzadziej niż dzieci matek niezaszczepionych.
Opracowano na podstawie: