Z roku na rok odnotowujemy wzrost liczby chorych na cukrzycę, zaliczanej do chorób cywilizacyjnych. Obecnie szacuje się, że na świecie cierpi na nią 537 milionów osób, co stanowi 6,8% całej populacji ludzi.
Cukrzyca to choroba metaboliczna, charakteryzująca się zwiększonym stężeniem glukozy we krwi (hiperglikemią), wynikającą z zaburzeń wydzielania lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia w cukrzycy powoduje uszkodzenie, zaburzenie czynności i niewydolność różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.
Powikłania, występujące w cukrzycy, powodują niedotlenienie tkanek, zaburzenia sprawności układu immunologicznego, a w konsekwencji osłabienie odporności organizmu. W związku z powyższymi zaburzeniami, osoba chora na cukrzycę jest narażona na większą zapadalność, cięższy przebieg, a także większą śmiertelność z powodu infekcji wirusowych. Wykazano, że ryzyko zgonu z powodu grypy powikłanej zapaleniem płuc, jest u takiej osoby od 2 do 4 razy wyższe w porównaniu do osoby bez cukrzycy.
Diabetyk jest także 6 razy bardziej narażony na ryzyko hospitalizacji i 4 razy bardziej narażony na umieszczenie w oddziale intensywnej terapii, w przypadku zarażenia wirusami grypy, niż osoba bez cukrzycy.
U diabetyka z infekcją grypową mogą również wystąpić takie powikłania jak:
Liczne organizacje m.in. WHO (World Health Organization – Światowa Organizacja Zdrowia), ACIP (Advisory Commitee on Immunization Practices – Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych), ADA (American Diabetes Association – Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne), CDC (The Centers for Disease Control and Prevention – Centra ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) oraz PTD (Polskie Towarzystwo Diabetologiczne) jednogłośnie zalecają cukrzykom coroczne szczepienia przeciwko grypie.
Odpowiedź immunologiczna na szczepienie oraz występowanie niepożądanych odczynów poszczepiennych jest u cukrzyków na takim samym poziomie jak u osób zdrowych. Szczepienia przeciw grypie obniżają o 70% ryzyko hospitalizacji (u dorosłych od 18 do 64 r.ż.).
Opracowano na podstawie: