Konsekwencje nieleczonej grypy

25.08.2023

Grypa, zazwyczaj mylona z przeziębieniem, jest często przez nas lekceważona. Tymczasem grypa nie tylko osłabia nasz organizm, ale też usypia naszą czujność. Głównie kojarzona jest z gorączką i kaszlem, natomiast może nieść za sobą dalsze konsekwencje. W rzeczywistości ta ostra choroba wirusowa każdego roku dotyka milionów Polaków, jednocześnie doprowadzając do ciężkich powikłań pochorobowych. Coroczne szczepienia przeciw grypie są łatwym, bezpiecznym, szybkim, a co najważniejsze najskuteczniejszym sposobem na uchronienie siebie i swoich bliskich przed wirusem.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia przeczytasz tutaj.

Grypa to choroba groźniejsza niż wydaje się większości Polaków. Grypa może powodować poważne problemy zdrowotne, doprowadzając nawet do zgonu. Mimo możliwych powikłań, jak wynika z danych NIZP-PZH, w ciągu ostatnich kilku lat szczepiło się zaledwie kilka procent Polaków.

Chorując na grypę możemy spodziewać się objawów takich jak: bardzo wysoka gorączka, suchy, męczący kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności, silne bóle głowy i mięśni, dreszcze i długotrwałe, nasilone osłabienie. Choroba zazwyczaj ustępuje samoistnie po ok. 7 dniach. W tym czasie podaje się leki zwalczające objawy choroby.

Jakie mogą być powikłania grypy?

Jeśli, mimo leczenia, objawy grypy utrzymują się, nasilają lub pojawiają się dodatkowe dolegliwości, mogło dojść do powikłań pogrypowych. Najczęściej dają one o sobie znać w 1. i 2. tygodniu choroby. Na powikłania najbardziej narażone są osoby z grup ryzyka: dzieci, seniorzy, osoby przewlekle chore, cierpiące na choroby układu krążenia, płuc lub cukrzycę i kobiety w ciąży. Możesz łatwo sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka, wypełniając test.

Wśród powikłań grypy wymienia się:

  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie zatok,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie opon mózgowych i inne powikłania neurologiczne.

Jak uniknąć powikłań po grypie?

Powikłania mogą zdarzyć się u każdego, kto zachoruje na grypę. Aby zminimalizować ich ryzyko, przede wszystkim należy pamiętać, że grypa to nie przeziębienie. Jeśli lekarz wystawia nam zwolnienie lekarskie i zaleca odpoczynek w łóżku, to należy bezwzględnie tego zalecenia przestrzegać. Chorzy nie powinni wychodzić z domu, gdyż „przeziębiona grypa” drastycznie zwiększa ryzyko powikłań. Chorym zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów i odpoczynek. Warto też pamiętać o wygrzewaniu się pod kołdrą i wspomaganiu domowymi metodami leczenia, takimi jak posiłek w postaci gorącego rosołu wolno gotowanego na kilku rodzajach mięsa i warzywach, spożywanie ciepłych napojów np. herbaty z czarnego bzu, lipy, malin, które nie tylko łagodzą dolegliwości, ale także zapobiegają odwodnieniu organizmu i pomagają rozrzedzić wydzielinę gromadzącą się w oskrzelach. Można też wspierać się lekami łagodzącymi objawy grypy. Należy pamiętać, że leki dostępne bez recepty łagodzą tylko objawy, natomiast leki na receptę, które zwalczają wirusy grypy, może nam przepisać wyłącznie lekarz. Aby leczenie było skuteczne musi być rozpoczęte nie później niż 36 godzin od wystąpienia objawów. Opisane powyżej metody mają wspierać organizm w walce z chorobą. Jeśli jednak po 1-2 tygodniach objawy nie ustępują, lub, co gorsza, nasilają się, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogło dojść do powikłań pogrypowych.


Opracowano na podstawie:

  1. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/powiklania-po-grypie-aa-J9nP-99yF-NbLi.html - ostatni dostęp 08.2023
  2. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,nie-lekcewaz-grypy,artykul,1632953.html - ostatni dostęp 08.2023
  3. https://portal.abczdrowie.pl/nieleczona-grypa-czym-to-grozi - ostatni dostęp 08.2023
  4. https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jaki-jest-poziom-zaszczepienia-przeciw-grypie-w-polsce/ - ostatni dostęp 08.2023