Chorujesz na astmę?

Jesteś w grupie ryzyka

Grypa a układ oddechowy

U osób chorujących na astmę występuje obrzęk dróg oddechowych. Z tego powodu grypa może łatwo spowodować dalsze zaostrzenie stanu zapalnego w obrębie dróg oddechowych i płuc.

W płucach osób cierpiących na choroby układu oddechowego, takie jak astma, może gromadzić się nadmiar wydzieliny. W przypadku infekcji wirusowej (na przykład grypy) bakterie i wirusy przenikają głęboko do płuc, gdzie łatwiej się namnażają, co zwiększa ryzyko rozwoju innych schorzeń, w tym między innymi zapalenia płuc.

Większe ryzyko powikłań

Bez względu na stopień kontroli objawów za pomocą leków, osoby chore na astmę są zdecydowanie bardziej narażone na powikłania pogrypowe, takie jak:

  • Napady astmy
  • Zaostrzenie przebiegu astmy
  • Zapalenie płuc
  • Inne ostre objawy ze strony układu oddechowego

Osoby cierpiące na astmę są dwa razy bardziej narażone na hospitalizację na skutek grypy.

Natomiast u pacjentów hospitalizowanych w związku z ciężką infekcją dróg oddechowych istnieje dwukrotnie wyższe ryzyko rozwinięcia się zapalenia płuc.

Chroń się przed grypą

Szczepienia przeciw grypie stanowią podstawowy i najbardziej skuteczny środek ochrony przed grypą.

Zalecane jest coroczne szczepienie przeciwko grypie, ze względu na aktualizację składu szczepionki.

Szczepienia przeciw grypie są dobrze tolerowane. Podobnie jak w przypadku każdego szczepienia, możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych, jednak ich przebieg jest zwykle łagodny.


Opracowano na podstawie:

  1. Puig-Barber i wsp. Epidemiology of Hospital Admissions with influenza during the 2013/2014 Northern Hemisphere Influenza Season: results from the Global Influenza Hospital Surveillance Network. PLoS One 2016; 11(5).
  2. Gerke i wsp. 2014 Respirology.
  3. Kang SH i wsp. Infect Chemother. 2016.
  4. WHO. Influenza vaccines. WHO position paper. Weekly epidemiological record 2005;33:279.
  5. https://ginasthma.org/ - data ostatniego dostępu 07.2023
  6. https://aafa.org/asthma/asthma-triggers-causes/health-conditions-that-trigger-asthma/respiratory-infections-flu-cold-asthma/flu-influenza/ - data ostatniego dostępu 07.2023