Grypa w pracy – jak zapobiec epidemii grypy w biurze?

Masz objawy grypy, ale nie chcesz brać zwolnienia? Uważaj! Grypa to bardzo groźna choroba wirusowa. Przychodząc do pracy nie tylko utrudniasz sobie powrót do zdrowia i narażasz się na ciężkie powikłania pogrypowe, ale też stanowisz zagrożenie dla innych. Grypa może być szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży lub osób obciążonych innymi chorobami jak np. cukrzyca czy choroby układu krążenia. Dlatego z grypą nie ma żartów! Dowiedz się, co zrobić, żeby zapobiec epidemii w biurze.

Grypa bywa bardzo niebezpieczna, a nawet śmiertelna

Pierwsza rzecz, o której warto pamiętać to fakt, że grypa może być bardzo niebezpieczna. To nie jest tylko zwykłe przeziębienie czy gorsze samopoczucie. Grypa to groźna choroba zakaźna, która co sezon wywołuje epidemie. W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego.

Wirus grypy powoduje nie tylko katar, kaszel czy wysoką gorączkę, ale też może prowadzić np. do zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego czy innych powikłań pogrypowych. Osoby z grup ryzyka mogą bardzo ciężko przechodzić zachorowanie, a nawet umrzeć!

Jak bardzo zaraźliwa jest grypa?

Grypa to bardzo zaraźliwa choroba. Jedna osoba zaraża średnio 4 inne ze swojego otoczenia. Wirus grypy przenoszony jest drogą kropelkową, a jego okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Można się nim zarazić przez kontakt z chorym – na przykład, kiedy mówi, kaszle lub kicha. Wirus może też dostać się do naszego organizmu, jeśli dotkniemy zakażonej powierzchni lub ręki osoby chorej. Warto wiedzieć, że wirus grypy jest dość wytrzymały. Może utrzymywać się nawet do 24h na gładkich powierzchniach takich jak stoły, blaty czy klamki, dlatego rozprzestrzenia się z taką łatwością.

Skąd wiadomo, czy to przeziębienie czy grypa?

Początkowe objawy grypy mogą być bardzo podobne do przeziębienia. Skąd więc pewność, czy chorujemy właśnie na grypę? Można to szybko sprawdzić dzięki testom dostępnym w aptekach. Możesz również zrobić test combo, sprawdzający obecność trzech najczęstszych infekcji: grypy, COVID-19 i RSV. Test można zrobić samodzielnie w domu, a wynik badania jest dostępny już po kilkunastu minutach.

Co robić, jeśli zachorujesz?

Przede wszystkim – zostań w domu! Jeśli czujesz się w miarę dobrze, możesz pracować zdalnie, jeśli masz taką możliwość. Pamiętaj jednak, że odpoczynek jest niezwykle ważnym elementem procesu zdrowienia. Zmęczony organizm nie może skutecznie walczyć z chorobą. Zadbaj o sen, zdrową dietę, odpowiednią ilość płynów i dobre wywietrzenie pomieszczenia, w którym przebywasz. Jeśli źle się czujesz, możesz wesprzeć się lekami przeciwbólowymi lub przeciwzapalnymi – pomogą one w zwalczeniu niektórych objawów grypy. Choroba trwa zazwyczaj 7 dni, chociaż kaszel i gorsze samopoczucie mogą się utrzymywać nawet do 2 tygodni.

Jak zapobiec epidemii w biurze?

Wirus grypy lubi chłód, dlatego sezon zachorowań przypada w Polsce zwykle od września do marca. To właśnie wtedy należy zachować szczególną ostrożność, żeby ustrzec się przed zachorowaniem. Najlepszą formą ochrony przed grypą są szczepienia. Dzięki nim chronisz nie tylko siebie, ale także osoby w Twoim otoczeniu, ograniczając rozprzestrzenianie się wirusa.

Dodatkowe sposoby na powstrzymanie grypy to częste i dokładne mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń, zakrywanie nosa i ust podczas kichania lub kasłania. Jeśli nie chcesz się zarazić, unikaj bezpośredniego dotykania twarzy dłońmi, szczególnie jeśli wcześniej dotykałeś/łaś klamek, włączników światła, poręczy na schodach lub jakiejkolwiek innej powierzchni, której często dotykają inni.

Grypa to groźna choroba. Nie lekceważ jej. Pamiętaj, że dbając o profilaktykę i szczepiąc się każdego roku chronisz siebie i innych.


Źródła:

  1. https://opzci.pl/wp-content/uploads/2023/03/poradnik-C.pdf - data ostatniego dostępu 05.2024
  2. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/341149,test-combo-grypa-covid-19-rsv - data ostatniego dostępu 05.2024
  3. https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/ - data ostatniego dostępu 05.2024
  4. https://www.gov.pl/web/psse-nowy-targ/grypa - data ostatniego dostępu 05.2024
  5. Obalamy-mity-grypowe-wyd-II.pdf (opzci.pl) - data ostatniego dostępu 05.2024