Szczepienia przeciw grypie wśród seniorów - wciąż szczepi się ich za mało

11.09.2023

Jak wynika z szacunków w sezonie 2022/23 tylko około 15% seniorów skorzystało z możliwości zaszczepienia się przeciw grypie. To bardzo niewiele, szczególnie w porównaniu do statystyk z innych krajów Unii Europejskiej, gdzie średnia wynosi ok. 44%, a w samej Finlandii to aż 75%! 

Sezon grypowy w Polsce trwa od października aż do maja, ale jego szczyt przypada na okres od stycznia do marca. Szczepionkę przeciw grypie warto więc przyjąć w ostatnim kwartale roku. Jest to szczególnie zalecane osobom powyżej 50 roku życia, które sąw grupie zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, ryzyka leczenia szpitalnego, a w wyniku powikłań - nawet śmierci.

Coroczne szczepienia (każdego roku pojawiają się nowe szczepy grypy) mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania, złagodzić przebieg grypy i zminimalizować ryzyko leczenia szpitalnego. Co ważne, w sezonie 2023/2024 od 1 września wszyscy dorośli mogą zaszczepić się z 50% refundacją, a osoby powyżej 65 roku życia - bezpłatnie.

Pacjenci w Polsce niestety wciąż nie są przekonani do tego rodzaju skutecznej profilaktyki. Często zdarza się, że mylą grypę z przeziębieniem, co jest szczególnie groźne w kontekście powikłań pogrypowych, do których należą zapalenie płuc, zawał serca a nawet udar.

Ważną rolę w popularyzacji szczepień przeciwko grypie odgrywają kampanie edukacyjne, które pokazują konkretne grupy osób zagrożonych większym ryzykiem zachorowalności na grypę oraz cięższym przebiegiem choroby.

Pamiętaj, szczepionka przeciw grypie jest bezpieczna i jest najskuteczniejszą formą profilaktyki. Nie czekaj, zaszczep się już dzisiaj.


Opracowano na podstawie:

  1. https://www.termedia.pl/mz/Niewielu-seniorow-szczepi-sie-przeciwko-grypie-,50960.html (09.2023)
  2. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/seniorze-zaszczep-sie-przeciwko-grypie (09.2023)
  3. https://www.medonet.pl/zdrowie,szczepienie-przeciw-grypie-moze-ocalic-zycie-seniora--co-musisz-wiedziec-,artykul,30458435.htm (09.2023)
  4. https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-darmowe-leki-dla-dzieci-i-seniorow-jest-decyzja-andrzeja-dud,nId,6992655 (09.2023)