Profilaktyka kluczem dla ochrony zdrowia dzieci - Infekcje wirusowe i bakteryjne jako główne zagrożenie

13.09.2023

Wirusowe i bakteryjne infekcje, takie jak między innymi: grypa, odra, rotawirusy, a nawet gruźlica, stają się coraz bardziej powszechnymi przyczynami śmierci dzieci na całym świecie. A przecież chorobom tym można zapobiegać, dzięki szczepieniom profilaktycznym. Ich rola w ratowaniu życia najmłodszych jest dzisiaj absolutnie kluczowa. 

W Polsce jest ponad pięć tysięcy punktów, w których można skorzystać z możliwości zaszczepienia się przeciwko grypie. Aby to zrobić, niezbędna jest kwalifikacja do szczepienia ze strony lekarza. 

Dla kobiet w ciąży szczepionka dostępna jest bezpłatnie. To ważne, bo przyszłe mamy przekazują przeciwciała nienarodzonym dzieciom, dzięki czemu najmłodsi podlegają ochronie nawet do około pół roku po narodzinach. Dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 18 lat mogą korzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie. 

Mimo dostępności szczepień na grypę każdego roku choruje aż 20-30% dzieci na całym świecie - wynika ze statystyk Światowej Organizacja Zdrowia (WHO). Ta groźna choroba zabija rocznie od 50 do 100 tys. dzieci poniżej piątego roku życia. 

Ponad 90 proc. przypadków zgonów dzieci w wyniku chorób wirusowych i bakteryjnych dotyczy krajów afrykańskich, gdzie panuje nierówny dostęp do szczepień, do opieki medycznej oraz złe warunki sanitarno-higieniczne, a niekiedy brakuje też dostępu do bieżącej wody. 

Dlatego szczególnie niepokojącym zjawiskiem w krajach dobrze rozwiniętych, jest rosnąca liczba rezygnacji ze szczepień obowiązkowych u dzieci. W Polsce jest coraz więcej rodziców odmawiających obowiązkowych szczepień ich potomstwa. W ubiegłym roku było takich przypadków ponad 60 tysięcy.


Opracowano na podstawie:

  1. https://www.termedia.pl/pulmonologia/Infekcje-wirusowe-i-bakteryjne-wsrod-najczestszych-przyczyn-zgonu-dzieci-na-swiecie,50621.html (09.2023)
  2. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/szczepienia-przeciw-grypie-w-2023-roku-znajdz-najblizszy-punkt-szczepien,8316.html (09.2023)
  3. https://pacjent.gov.pl/artykul/bezplatne-leki-dla-seniorow-75#:~:text=Bezp%C5%82atnie%20leki%20przys%C5%82uguj%C4%85%20wszystkim%20seniorom,przypadku%20os%C3%B3b%20bez%20numeru%20PESEL). (09.2023)