Gdzie się zaszczepić

Sprawdź i zadbaj o profilaktykę!

Gdzie możemy zaszczepić się przeciw grypie i jak wygląda ten proces? Wyjaśniamy:

  • Szczepienia przeciwko grypie realizowane są zarówno przez placówki medyczne (szczepienia dzieci i osób dorosłych), jak i wybranych aptekach ogólnodostępnych (osoby dorosłe).
  • W obu przypadkach, aby zaszczepić się przeciw grypie należy uzyskać receptę.
  • Receptę z refundacją można otrzymać jedynie podczas porady lekarskiej, receptę bez refundacji może wystawić farmaceuta w aptecznym punkcie szczepień bezpośrednio przed wizytą szczepienną.

Poniżej przedstawiamy dokładnie kolejne kroki, które należy wykonać, aby zaszczepić się przeciw grypie.

Możliwość A

Krok 1:

Należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, w celu wystawienia recepty.

Krok 2:

Jedną z możliwości jest zaszczepienie się bezpośrednio w przychodni, jeżeli placówka posiada szczepienia przeciw grypie na miejscu. UWAGA, możliwość jedynie bez refundacji. Wówczas lekarz, pielęgniarka lub inna osoba uprawniona (tylko osoby dorosłe) wykona badanie kwalifikacyjne i przeprowadzi z nami wywiad, aby ocenić, czy nie mamy przeciwwskazań do szczepienia.

Wśród jego pytań mogą pojawić się m.in.:

  1. Czy obecnie choruje Pani/Pan na infekcję przebiegającą z gorączką?
  2. Czy obecnie znajduje się Pani/Pan w fazie zaostrzenia choroby przewlekłej?
  3. Czy po poprzednich szczepieniach wystąpiły u Pani/Pana działania niepożądane?
  4. Czy była Pani/Pan szczepiona/y w ciągu ostatnich 4 tygodni?
  5. Czy ma Pani/Pan niedobory odporności?

Jeżeli lekarz u inna osoba uprawniona zakwalifikuje nas do szczepienia, wystawi nam skierowanie na szczepienie, następnie pielęgniarka wykona je w punkcie szczepień.

Lub

Możliwość B

Krok 1:

Należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, w celu wystawienia recepty.

Krok 2:

Po wystawieniu przez lekarza recepty i przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego należy zrealizować receptę (również refundowaną) w wybranej aptece. Z zakupioną szczepionką wracamy do przychodni, gdzie zostanie ona podana przez pielęgniarkę w punkcie szczepień. Ważne, aby w tym przypadku mieć ze sobą zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza podczas badania kwalifikacyjnego. Zaświadczenie takie jest ważne 24 godziny.

Aby mieć pewność, że szczepionka jest dostępna w wybranej przez nas aptece zachęcamy do odwiedzenia strony gdziepolek.pl.

Ważnym aspektem jest sposób, w jaki należy transportować szczepionkę z apteki do przychodni. Musi być ona przenoszona według określonych zasad (czas transportu, temperatura itd.), o których poinformuje nas lekarz bądź farmaceuta. Preparat dobrze jest zapakować na przykład w torbę termiczną (kosztują ok. 2 zł). Jeśli warunki, w których transportowano szczepionkę, były nieodpowiednie, przychodnia może odmówić wykonania szczepienia.

lub

Możliwość A

Krok 1:

Należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, w celu wystawienia recepty.

Krok 2:

Po wystawieniu recepty (również z refundacją) przez lekarza realizujemy szczepienie bezpośrednio w aptece - jeżeli placówka realizuje taką usługę. Wówczas farmaceuta przeprowadzi badanie kwalifikacyjne do szczepienia oraz wywiad, aby ocenić, czy nie mamy przeciwwskazań do szczepienia. W sytuacji ich braku wykona szczepienie.

Możliwość B

Krok 1:

Należy udać się do apteki ogólnodostępnej, która wykonuje szczepienia ochronne i poprosić o wystawienie recepty (UWAGA, tylko pełnopłatnej) na szczepienie przeciw grypie oraz o usługę szczepienia.

Krok 2:

Po wystawieniu recepty farmaceuta przeprowadzi badanie kwalifikacyjne do szczepienia oraz wywiad, aby ocenić, czy nie mamy przeciwwskazań do szczepienia a następnie wykona szczepienie.

Lista aptek wykonujących szczepienia przeciw grypie znajduje się na stronie https://www.gdziepolek.pl/apteki/szczepiace-przeciwko-grypie.