FAQ

Masz pytanie? Zapytaj na Facebooku!

Grypa to poważna choroba wirusowa całego układu oddechowego, a przeziębienie to infekcja jedynie górnych dróg oddechowych. Choroby te różnią się przebiegiem oraz prawdopodobieństwem wystąpienia powikłań po przechorowaniu. Grypa przychodzi nagle i objawia się wysoką gorączką, a część pacjentów z jej powodu musi być hospitalizowanych. Przeziębienie pojawia się stopniowo i przebiega łagodniej.

Głównymi, najbardziej charakterystycznymi objawami grypy są:

  • gwałtowne zachorowanie
  • bardzo wysoka gorączka
  • suchy kaszel o znacznym nasileniu
  • długotrwałe, silne osłabienie i bóle mięśni.

W strefach klimatu umiarkowanego na półkuli północnej sezon grypowy przypada na okres jesieni i zimy. W Polsce szczyt zachorowań przypada zazwyczaj na okres między styczniem a marcem.

Grypa jest chorobą wirusową, natomiast antybiotyki stosuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych. Wobec tego stosowanie antybiotyków jako leku na grypę nie przyniesie żadnych efektów. Można je wdrażać dopiero w przypadku leczenia powikłań, kiedy to dochodzi do wtórnych infekcji bakteryjnych.

Aby leki przeciwwirusowe były skuteczne, muszą zostać podane w ciągu 24-48 godzin od pojawienia się infekcji. Niestety, najczęściej zauważamy chorobę później, co powoduje, że lekami przeciwwirusowymi nie jesteśmy w stanie leczyć grypy przyczynowo, a jedynie łagodzić jej objawy innymi produktami. W tym celu możemy użyć leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych, obkurczających naczynia błony śluzowej nosa i gardła, a także przeciwkaszlowych. Wobec tego najskuteczniejszą metodą ochrony przed grypą pozostają szczepienia.

Wirusy grypy charakteryzują się dużą zdolnością do tworzenia nowych mutacji. Powoduje to coroczne powstawanie nowych podtypów, które mogą powodować wirusa. Co roku aktualizuje się występujące szczepy wirusa, aby jak najlepiej dostosować skład szczepionki na dany sezon.

Odporność po podaniu szczepionki na grypę rozwija się około 2-3 tygodni.

Nie ma takiej możliwości. Szczepionka taka zawiera jedynie antygeny wirusowe, a nie żywe wirusy, dlatego nie może ona wywoływać w żaden sposób grypy.

Kobiety w ciąży nie tylko mogą, ale nawet powinny szczepić się przeciw grypie. Są one szczególnie narażone na ciężki przebieg grypy, a także na wiele poważnych powikłań pogrypowych. Co więcej, szczepiąc siebie uodparniają także swoje dziecko.

Lekarze i chociażby Program Szczepień Ochronnych zalecają szczepienia przeciw grypie wszystkim dzieciom powyżej 6. miesiąca życia. Szczególnie podkreślają wagę takiej profilaktyki w przypadku grupy najbardziej narażonej na powikłania pogrypowe, czyli pacjentów w wieku od 6 m.ż. do 5 lat.

Mimo że w skład szczepionki przeciw grypie wchodzi śladowa ilość białka jaja kurzego, amerykański Komitet Doradczy do spraw Szczepień Ochronnych (ACIP) zezwala na szczepienie u pacjentów z tego typu alergią. Badania kliniczne potwierdzają bezpieczeństwo ich stosowania w tej grupie. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na nie w stopniu anafilaksji.

Przeciwskazaniami do szczepienia są:

  • reakcja anafilaktyczna na poprzednią dawkę szczepionki lub na jakikolwiek jej składnik.
  • ostra choroba o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu, przebiegająca z gorączką lub bez,
  • zaostrzenie choroby przewlekłej

Jak każde świadczenie zdrowotne, szczepienia mogą powodować działania niepożądane. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Badania kliniczne potwierdzają, że ciężkie odczyny poszczepienne dotyczą mniej niż 1% pacjentów. Większość odczynów to bolesność i zaczerwienienie w miejscu ukłucia.


Opracowano na podstawie:

  1. Berkan-Kawińska A., Piekarska A.: Wyprzedzamy grypę, PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Warszawa, 2019
  2. http://opzg.cn-panel.pl/resources/dokumenty/Grypa_ulotka_infografika_8ppA5_P2.pdf - data ostatniego dostępu 07.2023
  3. http://opzg.cn-panel.pl/resources/dokumenty/dla-pracownikow/Fakty_mity_nt_grypy_ulotka.pdf - data ostatniego dostępu 07.2023